📢 Zapraszamy na Euro Target Show 📢 21-23 marca 2025!

Organizator:

Strzeleckie emocje w Paryżu 2024: Triumfy, Niespodzianki i Nadzieje dla Polski

Podziel się

Czas podsumowań po Igrzyskach Olimpijskich trwa. Jak poradzili sobie nasi? Kto zdobył najwięcej medali? Gdzie jesteśmy jako Polska na arenie międzynarodowej w dyscyplinach strzelectwa sportowego?

Przebieg zawodów i dominacja światowych potęg

Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024 strzelectwo sportowe ponownie okazało się jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin, przyciągając uwagę widzów i mediów na całym świecie. Największą dominację na strzelnicy wykazały ekipy Chin i Korei Południowej, które rywalizowały w różnych kategoriach.

Chiny zdobyły łącznie 10 medali w strzelectwie: 5 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe. Najlepiej spisali się w konkurencjach takich jak 10-metrowy pistolet pneumatyczny oraz strzelanie z karabinu na dystansie 50 metrów w trzech pozycjach, gdzie ich zawodnicy niemal nie mieli sobie równych. Korea Południowa również pokazała swoją siłę, zdobywając 6 medali: 3 złote i 3 srebrne. Reprezentanci tego kraju szczególnie wyróżnili się w strzelaniu z pistoletu na 10 i 25 metrów, gdzie ich precyzja i koncentracja przyniosły im złote medale.

Najważniejsze wyniki poszczególnych konkurencji:
  • 10 m pistolet pneumatyczny (mężczyźni): Złoto zdobył Chińczyk Zhang Wei, srebro trafiło do reprezentanta Korei Południowej Kim Jun-ho, a brązowy medal do Włocha Mario Polizziego.
  • 50 m karabin trzy pozycje (kobiety): Zwyciężyła Chinka Liu Yang, srebro przypadło Niemce Veronice Meier, a brąz powędrował do Amerykanki Emily Stokes.
  • Skeet (mężczyźni): Vincent Hancock ze Stanów Zjednoczonych zdobył złoty medal, srebro trafiło do jego rodaka Connera Lynn Prince'a, a brąz do Taiwańczyka Lee Meng Yua.
  • Skeet (kobiety): Złoto zdobyła Chilijka Francisca Crovetto Chadid, srebro Brytyjka Amber Jo Rutter, a brąz Amerykanka Austen Jewell Smith.

Igrzyska w wykonaniu Polaków

Polska reprezentacja w strzelectwie sportowym na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024 nie odniosła większych sukcesów. Na zawody w Paryżu pojechało siedmiu polskich sportowców, ale żaden z nich nie zdołał wywalczyć medalu. Najbliżej podium była Natalia Kochańska, która zajęła 6 miejsce w konkurencji - karabin małokalibrowy, trzy postawy, 50 m kobiet. To najlepszy wynik osiągnięty przez Polskiego zawodnika w strzelectwie sportowym na tych igrzyskach.

Konkurencja nie zwalnia, a nam ciężko do niej dorównać, czy nawet dojść na bliski dystans. Wciąż rozwijające się pod względem strzelectwa sportowego kraje pokazują nam nasze mankamenty i miejsce w światowym strzelectwie. Ambicja zawodników i zaangażowanie sztabu niestety nie wystawczy do osiągnięcia wymiernych wyników na przestrzeni kolejnych lat. Ostatni Polski medal zdobyła Sylwia Bogacka w Londynie w 2012 roku, było to srebro. By odwołać się do złotego medalu musimy cofnąć się aż do roku 2000 kiedy to Renata Mauer-Różańska była najlepsza w Strzelectwo – karabin małokalibrowy standard 3 postawy, 50 m.

Nadzieje na przyszłość daje kolejne pokolenie młodych zawodników wchodzących w dziedzinę strzelectwa sportowego. Połączenie doświadczenia naszej kadry z młodzieńczą fantazją i innowacyjnym spojrzeniem, może zaowocować już na najbliższych Igrzyskach, które odbywać się będę w USA.

Wsparcie ze strony sponsorów i związków sportowych jest nieodzownym elementem rozwoju tego sportu w naszym kraju, także aspektem mobilizującym młodych do wejścia w strzelectwo, a doświadczonym zawodnikom zapewnia spokój finansowy i możliwość skupienia się nad najważniejszymi elementami życia zawodowego sportowca. Inwestycja w sport to duże koszty – nowe hale i ich utrzymanie, sprzęt, nowoczesne technologie, trenerzy, specjaliści, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Wierzymy, iż już za 4 lata w naszej gablocie pojawi się nie jeden medal, który przywiozą nasi zawodnicy z USA i będzie to kolejny początek pięknej historii tego sportu w naszym kraju.