📢 Dziękujemy 📢 Do zobaczenia za rok 📢  

Organizator:

Diana Alicja Fruzińska Ambasadorką Euro Target Show 2022

Podziel się

Alicja Fruzińska swoją łowiecką drogę zaczęła niespełna 20 lat temu. To wtedy poznała swojego obecnego męża, który zaszczepił w niej miłość do łowiectwa, przekazując jednocześnie wielopokoleniowe dziedzictwo oparte na poszanowaniu kultury i etyki w obcowaniu z przyrodą.

Zanim wstąpiła w szeregi Polskiego Związku Łowieckiego stając się jedną z Dian, przez kilka lat w towarzystwie męża przemierzała wielkopolskie pola i knieje. W trakcie tych podróży tak bardzo spodobało jej się środowisko wspaniałych ludzi współdziałających w kręgu bogatej  tradycji, połączonych autentyczną pasją, że postanowiła stać się jedną z nich.  

Swoją nową fascynację połączyła z drzemiącym w niej od lat zamiłowaniem do dydaktyki i postanowiła zająć się promocją łowiectwa. Wiedza łowiecka, którą zdobywała przez szereg lat, pozwoliła jej rozwinąć sieć spotkań edukacyjnych na temat łowiectwa, myślistwa i ekologii. Ze swymi prelekcjami dociera do wszystkich grup wiekowych i społecznych: od przedszkoli poprzez szkoły podstawowe, gimnazja, licea, szkoły zawodowe po Uniwersytet Trzeciego Wieku. Opowiadania, krzyżówki, quizy, konkursy o tematyce łowieckiej bardzo często są podstawą zajęć klasowych, plenerowych, imprez lokalnych oraz ogólnopolskich.

Zajmuję się także promocją dziczyzny gdyż  jest to jedna z najskuteczniejszych form promocji łowiectwa. Jej hasło „dziczyzna pod krajeńskie strzechy” jest szyldem takich warsztatów i prelekcji jak choćby: „Zasoby dzikich zwierząt i runą leśnego jako podstawa zdrowego stylu życia”, czy: „Dziczyzny nie należy się bać; dziczyzną należy się bawić”

Jej współpraca z Kołami Gospodyń Wiejskich na temat kultury spożywania dziczyzny zaowocowała tym, że zdobywają one wysokie lokaty oraz wyróżnienia nie tylko w konkursach regionalnych lecz także ogólnopolskich. Alicja jest autorką sporej ilości przepisów kulinarnych, które podpowiadają jak przyrządzić dziczyznę szybko, smacznie i zdrowo.

Łowiectwo inspiruje ją także w rozpoczętych przed laty, nieśmiałych próbach rękodzielniczych; stworzyła kilkanaście projektów biżuterii myśliwskiej, która zdobi nie tylko nasze Diany.

Z Polskim Związkiem Łowieckim poza pasją myśliwską, łączy ją także zamiłowanie do pracy społecznej. Prywatnie działa na wielu płaszczyznach próbując  w każdą z nich wpleść elementy łowiectwa. Będąc Rzecznikiem Prasowym PZŁ przeforsowałam podpisanie bezterminowej współpracy pomiędzy Narodowym Centrum Krwiodawstwa a Polskim Związkiem Łowieckim ze stałym hasłem „Darz Bór – Dasz Krew”, pod którym promowane są akcje poboru krwi i rejestracji do bazy szpiku. Również sama od lat, jestem honorowym dawcą krwi.

Uzupełniając, zaangażowanie Alicji w społecznych strukturach PZŁ nie sposób pominąć zaszczytu zasiadania w Komisji Promocji Naczelnej Rady Łowieckiej, Komisji Kultury i Edukacji Przyrodniczo-Łowieckiej oraz Komisji Kynologicznej ZO PZŁ w Pile, a także – w ubiegłym roku – w Zarządzie Okręgowym PZŁ w Pile.

Wiele spośród wspomnianych inicjatyw przenosi z powodzeniem, na teren swojego rodzinnego miasta i gminy Złotów.

Łowiectwo to jej styl życia; to nie kończący się proces poznawania przyrody; to obcowanie ze staropolską kulturą i obyczajem na co dzień. Wreszcie, to przekazywanie tradycji jakie zaszczepił w Alicji, jej nauczyciel, przyjaciel łowów i mąż Jarosław...a wszystko zaczęło się w miejscu, w którym „poznała daniela nie tylko z imienia...”  

Darz Bór!

Do zobaczenia na Targach Euro Target Show 2022