📢 Dziękujemy za tegoroczną edycję 📢 Do zobaczenia w 2025  

Organizator:

Dziczyzna – czy naprawdę jest taka zdrowa?

Podziel się

O walorach dziczyzny, czyli mięsa pozyskanego z upolowanych zwierząt, żyjących w stanie dzikim mówi się nie tylko w kręgu myśliwych. Zachwycają się nią również kucharze, lekarze i dietetycy.

Dzięki niskiej zawartości tłuszczu uznawana jest za jedną z najmniej kalorycznych mięs, zawiera cztery razy więcej witamin i składników mineralnych niż mięso zwierząt hodowlanych, oraz zawiera duże ilości białka, dlatego doceniają ją również sportowcy. Osoby cierpiące na anemię, której jedną z głównych przyczyn jest niedobór żelaza, także powinny skłonić się ku jedzeniu dziczyzny. Już jedną porcją tego mięsa zaspokoimy dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Przy czym mowa tu o żelazie hemowym, a więc tym łatwiej przyswajalnym. Ponadto dziczyzna jest znakomitym źródłem witaminy B12 i innych witamin z grupy B, a także takich pierwiastków, jak cynk, fosfor, magnez, miedź czy siarka. Walory te dziczyzna zawdzięcza diecie dzikich zwierząt, która bogata jest w rośliny, owoce leśne oraz grzyby, ale również aktywnemu trybu życia zwierząt. Pokarm ten jest wolny od antybiotyków i innych substancji chemicznych dodawanych do paszy.

Dlaczego wobec tylu zalet dziczyzna nadal rzadko gości na naszych stołach? Jest to w głównej mierze związane z obawą, czy jej spożywanie jest bezpieczne. Spożycie surowego, zakażonego mięsa może rzeczywiście skutkować zarażeniem np. włośnicą, jednak korzystając z sprawdzonego źródła możemy mieć pewność, że mięso jest prawidłowo przebadane. Jeśli nadal masz wątpliwości co do bezpieczeństwa, jedz dziczyznę tylko po obróbce termicznej. Larwy pasożytów giną w wysokiej temperaturze.

Koneserzy cenią dziczyznę za wyjątkowy smak oraz aromat. Mięso łownych zwierząt samo w sobie jest bardzo aromatyczne i nie wymaga wielu dodatków i przypraw. W zależności od gatunku, smak może być bardzo różny – od delikatnego i aromatycznego mięsa sarny, czy jelenia, po bardziej ostry, charakterystyczny smak mięsa dzika. Metod przygotowania dziczyzny jest bardzo wiele, można ją gotować, smażyć, dusić czy piec w piekarniku. Jak każde inne mięso, warto wcześniej ją zamarynować, co jeszcze bardziej wydobędzie wyjątkowy smak. W przypadku pieczenia mięsa, należy pamiętać o podlewaniu go wytapiającym się tłuszczem lub wodą, ponieważ bez tego zabiegu, stosunkowo chude mięso, w odróżnieniu od mięsa hodowlanych zwierząt, może szybko stać się twarde.

Czy zachęciliśmy do spróbowania tego niewątpliwie cennego daru z lasu? Jeśli tak, to warto zapamiętać, że dziczyzna bardzo dobrze smakuje w towarzystwie suszonych owoców i czerwonego wina.