📢 Zapraszamy 📢 22-24 marca 2024 📢  

Organizator:

Zasady etyki outdoorowej

Podziel się

LNT - Leave No Trace, w wolnym tłumaczeniu znaczy: NIE POZOSTAWIAJ ŚLADÓW, to hasło stało się dziś dość popularne wśród turystów, pasjonatów spędzania wolnego czasu w plenerze oraz podróżników. Jak wiele idei, ta również przywędrowała do naszego kraju zza oceanu, ze Stanów Zjednoczonych.

Lata 50, 60 i 70 XX wieku były okresem rozwoju technologicznego sprzętu turystycznego. Sprzęt turystyczny stawał się coraz lżejszy, wytrzymalszy oraz tańszy, a wolny czas spędzony w plenerze na biwakowaniu i wędrówkach stał się coraz bardziej popularną formą wypoczynku. Zwiększenie liczby turystów w atrakcyjnych przyrodniczo zakątkach na terenie Stanów Zjednoczonych, spowodował duży wpływ na ekosystem. Na przełomie lat 70 i 80 zauważyły to różne agencje rządowe i wspólnie postanowiły temu zaradzić. Pod koniec lat 80 została wydana broszurka z hasłem Leave No Trace, w której przedstawiono założenia jak bezpiecznie, etycznie i ekologicznie przebywać w plenerze. Leave No Trace stało się hasłem programu edukacyjnego prowadzonego przez specjalnie do tego powołane stowarzyszenie Leave No Trace Center for Outdoor Ethics. Organizacja ta prowadzi szkolenia dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, którzy w odpowiedzialny sposób chcą turystycznie poznawać swój kraj. LNT CfOE prowadzi również kursy dla kadr instruktorów, którzy krzewią ideę w różnych zakątkach Stanów Zjednoczonych. Społeczność LNT z roku na rok rośnie i rozszerza się an inne kraje naszego globu. Również firmy z branży turystycznej zauważyły ogromną wartość w tej idei i zaczęły wspierać różne działania związane z Etyką Outdoorową.

Idea ta również dotarła do Polski. W Polsce jedynym stowarzyszeniem propagującym Etykę Outdoorową na podstawie Leave No Trace jest STOWARZYSZENIE POLSKA SZKOŁA SURWIWALU, która od 2017 roku jest oficjalnym partnerem Leave No Trace Center for Outdoor Ethics.

Etyka outdoorowa zawiera się w 7 zaleceniach, które opisują jak w sposób etyczny i ekologiczny zmniejszyć nasz wpływ na otoczenie-przyrodę podczas podróżowania, zwiedzania i biwakowania. Każdy z punktów 7 zaleceń Leave No Trace zostanie przedstawiony w najbliższym czasie w oddzielnych wpisach.

Tekst i grafika STOWARZYSZENIE POLSKA SZKOŁA SURWIWALU

https://surwiwal.edu.pl/